Jaka jest geneza powstania internetu? Jak powstał internet?
Powołanie Advanced Research Projects Agency (ARPA) i jej działalność w latach 1960-1971.
Ważnym krokiem, aby od podstaw omówić początek internetu jest przemysł militarny i zbrojeniowy, który stał się przyczyną powstania przedsięwzięcia, mającego stworzyć narzędzie, które połączy wirtualnie dwa niezależne od siebie źródła i stworzy sieć komputerową. Tak rozpoczęły się prace nad nową technologią informacyjno- komunikacyjną a ich początku upatrywać należy w okresie zimnej wojny, kiedy Departament Obrony rządu USA, w latach 60-tych XXw. powołał agencję, która miała zbadać możliwości technik komputerowych i komunikacyjnych. Powołaną agencję nazwano Advanced Research Projects Agency (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych), w skrócie ARPA. Miała ona opracować takie projekty badawcze z wykorzystaniem technologii komputerowych, które mogły przysłużyć się obronności kraju i być wykorzystywane militarnie. ARPA jako mała instytucja, nie posiadała stałego laboratorium badawczego, gdzie można było pracować. Od 1962 roku zlecała zatem badania instytucjom akademickim i przemysłowym, stała się głównym sponsorem badań w całych Stanach Zjednoczonych, otwierając kilka komputerowych centrów dowodzenia, gdzie badano nowe możliwości i przekazując znaczne środki pieniężne na rzecz uniwersytetów.

Jaka jest geneza powstania internetu? Działalność ARPA.
Pierwszym małym sukcesem agencji było utworzenie po kilku miesiącach małego i bardzo podstawowego systemu komunikacji dla pracowników agencji, aby następnie siedem lat później uruchomić pierwszą sieć, nazwaną od nazwy agencji ARPAnet. Sieć ARPAnet w początkowej fazie działania miała tylko jedno zadanie – wysyłała informacje, proste komunikaty i zasoby małych danych między kilkoma komputerami. Zasoby, które wykorzystano do stworzenia sieci były własnością państwa, więc możliwości sieci ograniczały się do przesyłania sobie informacji między pracownikami grup badawczych i centrów komputerowych pracujących dla ARPA.
Badacze, którym zakontraktowano realizację zlecenia, nie byli nastawieni do pomysłu masowej komunikacji pozytywnie, być może nie widzieli pełnych możliwości, które mógłby otworzyć internet. Wydawał się on skomplikowany i po prostu nieużyteczny. Sceptycznie nastawionym naukowcom ciężko było określić więc jasne zasady funkcjonowania nowego tworu i wyznaczenie granic. Projekt wymagał też biegłego posługiwania się bardzo specjalistyczną i nową wiedzą, którą miała garstka osób, stąd zarządzono kontrolę projektu odgórnie, przez rządowe agencje, a środowiska akademickie, otrzymały szerszy dostęp do pracy. Uniwersytecka rzeczywistość charakteryzuje się specyficzną atmosferą, członkowie środowisk są otwarci, koleżeńscy i czują się mniej formalnie ze sobą, niż czuliby się w otoczeniu agentów rządowych. Zaowocowało to realizacją badań nad nową technologią z wolnym podejściem do komunikowania się, wykorzystywaniem potencjału tworu do własnych celów i dużą kreatywność, która wpłynęła na wizerunek internetu, jaki znamy dziś. Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, Santa Barbara i inne, znalazły zastosowanie dla ARPAnet i poprowadziły dynamiczne prace nad szybką rozbudową nowego środka łączności.
W 1971 roku ARPAnet zaistniał jako gotowa do użytku infrastruktura, która pomimo militarnej działalności dla Departamentu Obrony, zatrzymała dużą samodzielność oraz autonomię. Naukowcy mogli pracować nieograniczeni polityką, a dyrekcja ARPA, przeprowadziła projekt przez Kongres, który zatwierdził go w powyższej formie.
Ewolucja projektu ARPA w ogólnodostępną sieć komputerową.
Naukowcy stali się pierwszymi użytkownikami internetu. Pomimo utrudnień, ich aktywność rosła, otwierając perspektywę swobodnej wymiany osiągnięć między nimi. Komputery i sprzęt sieciowy był drogi, a dostęp do nich niewielki, nowy system sieciowy, był też nieprzejrzysty w obsłudze i pogmatwany dla nowicjuszy, nie miał instrukcji. Nauczenie się go wymagało więc pokładów wewnętrznej dyscypliny i cierpliwości. Brak wskazówek popchnął użytkowników do modyfikowania systemu, odtąd każdy nowy użytkownik miał szansę, dodając coś od siebie, ułatwić odbiór nowym użytkownikom i naprawić błędy poprzednich. Agencja ARPA nie nałożyła zabezpieczeń i blokad na projekt, dzięki czemu po przejściu procedur logowania się do sieci, użytkownik dostawał możliwość wglądu do wszystkich danych, naprawy powstających programów i dodawaniu nowych, ten niekontrolowany rozwój był na rękę agencji, która wypuszczając projekt “na wolność” mogła obserwować jak gwałtownie rozwija się bez nakładów z wewnątrz.
W 1973 roku, rozpoczęto pracę nad projektem, który miał połączyć, powoli powstające różne sieci i odrębne podejścia do internetu, w jedną, spójną całość. Projekt zainicjowany przez dwóch badaczy Roberta Kahn’a i Vintona Cerfa, proponował utworzenie masowej drogi wymiany informacji i danych, tzw. „otwartej architektury sieciowej. Demonstrował się tym samym zamysł pierwszych idei naukowców pracujących przy powstaniu internetu, których celem było połączenie osób niezależnie od dostawców i przedstawicieli usług komunikacyjnych we wspólnotę. Opracowując ideę wspólnoty, przełomem okazały się pierwsze narzędzia do wysyłania e-maili, czyli poczty elektronicznej. Poczta elektroniczna, według Słownika języka polskiego PWN, to system, który umożliwia odbieranie i wysyłanie, za pomocą sieci komputerowej, komunikatów. Był to system, który pierwotnie pomagał grupom badawczym przesyłać informacje o postępach i nowych pomysłach w związku z technologią komputerową i systemem sieciowym. W konsekwencji zaś przeniósł on zainteresowanie z technologii komputerowej, na komunikację z drugim człowiekiem i zapoczątkował politykę różnorodności sieci, swobodne przesyłanie informacji i danych.
Rozpowszechnienie internetu jako narzędzia komunikacji.
Pomimo rozkwitu sieci, tworzenia się nowych serwerów i programów, nakreślania się możliwości, internet był tworem, którym posługiwały się osoby na ogół związane z wojskiem i uczelniami wyższymi. Dopiero w latach 90-tych XX w. sieć wyszła w pełni poza mury uczelni i ARPA, przybierając globalny charakter łączący odłamy i resztę sieci. Odbyło się to przy pomocy systemów ujednolicających, jednym z takich był wspominany na początku World Wide Web (WWW). Internet dając podstawowe możliwości przechowywania danych użytkowników, magazynowania informacji, zezwalał też na wysyłanie i odbieranie plików, do których dostęp mają wyłącznie osoby do tego uprawnione. Rewolucyjność tej formy komunikacji przyniosła już w 1997r. ponad 55mln stron internetowych. Globalizacja komunikacji zmieniła trwale świadomość członków życia społecznego.
Sprawdź:
Sprawdź naszą ofertę!
Masz pytanie?
Napisz do nas
O nas
Cześć, nie jesteśmy korporacją i nie pracujemy schematami. Każdy projekt i klient jest tak samo ważny! Zawsze odbierzemy telefon, wysłuchamy i pomożemy urzeczywistnić Twoją wizję marki. Projektujemy strony, działania marketingowe, doradzamy, szkolimy i pozycjonujemy strony internetowe.
Pracujesz nad czymś? Opowiedz nam wszystko, zobaczmy gdzie możemy Cię zabrać!

Weronika Wyczachowska
PR & e-marketing