Co to jest Strona Internetowa? Słownik pojęć

Strona internetowa, witryna, domena, adres URL, serwer, hosting, DNS, WordPress to słowa branżowe, choć większość z nas kojarzy mniej więcej co się pod nimi kryje - to zawsze jest ten 1% niepewności. Specjalnie dla Państwa, naszych klientów przygotowaliśmy krótki słownik pojęć. Zapraszam do lektury.

Co to jest Strona Internetowa?

Co to jest Strona Internetowa WWW? - Definicja.

Strona internetowa – inaczej strona www to jedna ze stron internetowych wchodzących w skład tej samej witryny internetowej, którą możemy otworzyć za pomocą przeglądarki internetowej. Strona internetowa składa się z kodu HTML i może zawierać np. treści, grafiki, filmy czy hiperłącza do innych stron internetowych lub też plików.

Co to jest witryna internetowa? - Definicja.

Witryna internetowa to zbiór stron, adresów URL i podstron będących częścią wspólnej domeny. Witryna internetowa, nazywana również serwisem internetowym, zazwyczaj jest zlokalizowana w ramach jednego serwera. Gdy ktoś zapyta o Twoją witrynę internetową – podaj nazwę Twojej domeny, czyli adres serwisu internetowego.

Strona internetowa co to

Co to jest Domena? - Definicja.

Domena – to przyjazny dla użytkowników adres (np. ks.pl), który umożliwia odnalezienie w sieci Internet takich zasobów jak, strona www, poczta e-mail czy serwer FTP. Każda domena internetowa jest unikalna i składa się z nazwy oraz rozszerzenia, co stanowi część adresu URL.

Każda domena internetowa jest również powiązana z usługą DNS (Domain Name System), której zadaniem jest przetłumaczenia nazwy domeny na adres IP zrozumiały dla robotów i urządzeń sieciowych. Pozwala to na zlokalizowanie konkretnego adresu zasobu na hostingu.

Co to jest adres URL? - Definicja.

URL – to skrót od angielskiego wyrażenia Uniform Resource Locator oznaczający ujednolicony lokalizator zasobów. Adres URL służy do lokalizacji plików (html, jpg, css itp) w sieciach lokalnych i Internecie. Budowę adresu URL opisuje dokument RFC 3986 – Uniform Resource Identifier (URI): Generic Syntax.

co to jest URL

Co to jest DNS? - Definicja.

DNS (ang. Domain Name System) to usługa, której głównym zadaniem jest przetłumaczenie nazw domen (np. zrobimycistrone.pl) na adres IP (np. 67.55.441.43) przypisanego do serwera lub innego urządzenia w sieci Internet.

co to jest DNS

Co to jest serwer? - Definicja.

Serwer to fizyczne urządzenie wyposażone w szybki dysk oraz niezbędne oprogramowanie, zapewniające bezpieczną pracę w sieci i ochronę przed atakami lub utratą danych. Można go więc porównać do dobrze strzeżonego parkingu dla samochodów, którymi są różnego rodzaju stron www.

Co to jest hosting? - Definicja.

Kiedy już wiemy że serwer jest dużym parkingiem, który można mieć na wyłączność, to czym zatem jest hosting? Oczywiście jest to jedno miejsce parkingowe, na którym parkuje samochód, czyli Twoja strona internetowa. Większość z nas nie potrzebuje na co dzień korzystać z całego parkingu. Wystarcza nam po jednym miejscu parkingowym dla samochodu osobowego. Tak również jest z serwerami na klasyczne strony dla firm.

Wykupując jeden hosting, otrzymujemy wirtualną przestrzeń na serwerze, którą możemy dowolnie dysponować, czyli wgrywać tam tyle stron, ile jest konieczne i na ile pozwala nam przydział. Dodatkowo do hostingu www mogą być przypisane dodatkowe funkcjonalności, takie jak bazy danych, konta e-mail i wiele innych. Modyfikowanie ustawień odbywa się wyłącznie w ramach swojego konta hostingowego, których na takim serwerze może być nawet kilkaset, zależnie od jego wydajności.

Co to jest WordPress? - Definicja.

WordPress – to bezpłatny i najpopularniejszy na całym świecie system zarządzania treścią stron internetowych (CMS). Platforma w prosty sposób umożliwia samodzielną edycję i aktualizacje treści oraz informacji na stronie.

Sprawdź:

Sprawdź naszą ofertę!

Masz pytanie?
Napisz do nas

O nas

Cześć, nie jesteśmy korporacją i nie pracujemy schematami. Każdy projekt i klient jest tak samo ważny! Zawsze odbierzemy telefon, wysłuchamy i pomożemy urzeczywistnić Twoją wizję marki. Projektujemy strony, działania marketingowe, doradzamy, szkolimy i pozycjonujemy strony internetowe.

Pracujesz nad czymś? Opowiedz nam wszystko, zobaczmy gdzie możemy Cię zabrać!

Udostępnij ten post

Facebook
LinkedIn